A rendőrség előre bejelentette, a Húsvéti ünnepek alatt fokozottan ellenőrzik a köz- lekedőket, ezzel is elejét kívánják venni az ittas vezetésből adódó baleseteknek. A statisztikák javulóban, egyre keveseb- ben ülnek volán mögé, ha alkoholt fogyasztottak. A magyarok évente 12 liter tiszta szesznek megfelelő mennyiségű pá- linkát, bort illetve sört isznak. A szabály- |
sértési értékhatár 0,8 ezrelék, így aki ezt túllépi, az bűncselekményt követ el, ami nem csak elzárással, de a jogosítvány elvesztésével is járhat.
Felmérések szerint minden tizedik magyar autós ittasan ül a volán mögé, ugyanakkor a személyi sérüléssel járó balesetek 10-12 százalékát ilyen állapotú vezetők okozzák. Hazánkban az úgynevezett zéró tolerancia van érvényben, ami azt jelenti, egyetlen pohár sör illetve bor sem engedélyezett annak, aki gép- járművet vezet. Azt sem lehet elhallgatni, hogy a 0,2 ezrelék alatti alkohol- fogyasztás nem bizonyítható, ettől a legtöbb ember pusztán szószátyárabb, beszédesebb lesz. Aki szervezetében 0,2-0,5 ezrelék közötti értékben található szesz, az ugyan ivott, de alkoholosan nem befolyásolt. Viszont megjelennek olyan tünetek, mint a látómező beszűkülés, romló távolságbecslés és a figyelmetlenség.
0,5-0,8 közötti érték enyhe alkoholos befolyá- soltságról tanúskodik, ami a reakcióképesség romlásával párosul valamint a kockázatvál- lalási hajlandóság is növekszik. 0,8-1,5 ezrelék már bűncselekményi kategória és az alkoholos befolyásoltságot is magában hordozza. Megje- lennek az első egyensúlyzavarok, a látómező |
beszűkül, hovatovább csőlátás alakul ki. A gátlások jelentősen csökkennek és beszédzavar lép fel. Már nem csak bátrabb és „bevállalósabb” lesz a volán mögött ülő személy, de egyre agresszívabban vesz részt a közlekedésben. 1,5-2,5 ezrelék között erős koordinációs és egyensúlyzavarok lépnek föl, a hebegő beszéd is erről árulkodik. 2,5-3,5 véralkohol szint már súlyos alkoholos állapot – mondhatni részegség –, ekkor az öntudat beszűkül, bénulás léphet föl, „kettőslátás” és emlékezetvesztés következik be. 3,51 fölötti érték egyenesen alkoholmérgezés, egyben életveszély is. A fenyegető légzésbénulás előbb kómát majd halált okoz.
Minden szervezet másképpen reagál az alkoholra. A szeszesitalok felszívódása általában 60-90 perc múlva fejeződik be, ennek sebességét – többek között – az ital töménysége, szénsavtartalma és a gyomor telítettsége is befolyásolja. A legtöbb ember mégis arra kíváncsi, vajon egy-egy pohár alkohol után, mikor vezethet ismét tiszta fejjel. Egy 70-80 kilogramm súlyú felnőtt szervezetéből átla- gos felszívódás idő:
1 dl pezsgő, vermut – 2,5 óra
2 dl asztali bor – 2,5 óra
1 dl desszert bor – 2,5-3 óra
5 cl konyak, likőr – 2,5-3 óra
5 cl vodka, whisky, gin, rum – 2,5-3 óra
1 koktél, 5 cl pálinka – 2,5-3 óra
0,5 l sör – 3 óra
5 cl erős rum – 3-4 óra
5 cl extra erős rum – 4-6 óra
Mindezen időtartamokhoz további 1-3 órás plusz pihenési idő javasolt.
Az sem köztudott, hogy a nők esetében ugyanannyi alkohol magasabb koncentrációt eredményez, mint a férfiaknál. A gyengébb nem képviselői általában érzékenyebben reagálnak az italokra.
Még egy tény: éjjel, alvás közben, akár 50 százalékkal is lassabban távozik az emberi szervezetből az ital hatása. Ha valaki késő estig mulatozik, eközben jócskán a pohár fenekére néz, legyen óvatos, mert reggelre nem biztos, hogy alkalmas lesz autóvezetésre, ugyanakkor |
egy rendőri ellenőrzés során a szonda elszíneződhet. Az ittas járművezetést a tör- vény bünteti, de ami ettől sokkal fontosabb: balesetveszélyes! Ne kockáztasson, még Húsvétkor sem!