Nemzetközi Nőnapra időzítette a román államfő a családon belüli erőszak megelőzését és megfékezését célzó törvénymódosítás kihir- detését. Traian Basescu a hölgyeknek szóló üzenetében hangsúlyozta: „Ezen túl nem kaphatnak verést otthon a férjüktől. Ha valaki – virágon kívül bármi mással – önökhöz ér, az |
menjen börtönbe! ” – idézik szavait a hírügynökségek. A román normaválto- záson túl, saját portánkon is söprögettünk.
Romániában 2003 óta védi törvény a családon belüli erőszak áldozatait, ezt is az uniós jogharmonizáció kényszerítette ki a törvényhozókból, s mint az élet igazolta, eddig nem is volt hatásuk. Ez késztette a jogalkotókat a módosításra. Ennek egyik legfontosabb eleme, hogy a családon belüli erőszak áldozata vagy éppen a rendőrség „védelmi rendeletet” kérhet a bíróságtól. Ezzel az agresszív társ eltávolítható a közös otthonból. Az eltiltás – vagy idehaza ismertebb nevén, távolságtartás –, érvényes a bántalmazott munkahelyére, a gyermek iskolájára, a családtagok otthonának környékére is. A „védelmi rendelet” legfeljebb kétéves időszakra korlátozza az agresszívan fellépő személyt. Ezalatt a bántalmazó nem közelítheti meg áldozatát 200 méternél kisebb távolságra, nem hívhatja telefonon és semmilyen üzenetet nem juttathat el hozzá.
A jogszabályváltozás elindítói szerint Romániában a bántalmazott nők 75-80 százalékát otthon éri agresszió. Mint a módosítás indoklásából kiderült: eddig az áldozat feljelentésére volt szükség ahhoz, hogy büntetőeljárást indítsanak a hatóságok. Ezentúl hivatalból is kezdeményezhető a büntetőjogi felelősség megállapítása, ugyanis a testi-lelki terror alatt élők ritkán merik feljelenti a velük egy háztartásban élő erőszakoskodót, és igen gyakran – ha ezt meg is tették – azt is visszavonták a megfélemlített családtagok. A büntető törvénykönyv ráadásul felmentette az erőszak elkövetőjét a jogi következmények alól, ha a felek utólagosan kibékültek.
A Nőnapon kihirdetett norma szerint családon belüli erőszaknak minősül a szóbeli, testi, lelki, szexuális és lelkiismereti – a vallásos hit gyakorlását korlátozó – bántalmazás. A törvény szerint 1.000 - 5.000 lej (230 - 1.150 euró) közötti bírsággal sújtható az a menhely, amelyik nem fogadja be a veszélynek kitett áldozatot Az erőszakoskodó 500 - 1.000 lej közötti büntetésre |
számíthat, ha megpróbál bejutni áldozata tartózkodási helyére.
Magyarországon minden héten életet veszíti egy nő családon belüli erőszak következtében és több mint 30 gyermek válik a brutalitás áldozatává évente. Az Országos Rendőr-főkapitányság /ORFK/ adatai szerint: 2010-ben 12 ezer 217 esetben indult nyomozás családon belüli erőszak miatt. Az elkövetők 86,7 százaléka volt férfi és 13,3 százalékuk nő. Az áldozatok 80 százaléka a gyengébb nem képviselői közül került ki. Ennek során 120-an szenvedtek halálos sérülést. 1.463 alkalommal rendeltek el a hatóságok távolságtartást. (Összehasonlításként: a 8,5 millió lakosú Ausztriában ez a szám meghaladta a négyezret. Téves lenne ebből arra a következtetésre jutni, hogy a sógorok agresszívabbak, ezért több az intézkedések száma.)
Az elkövetési magatartások között leggyakoribb a házastársak közötti atrocitás, de ide sorolandó a gyermekek illetve a családban élő idős személyek elleni támadás is.
Egy közelmúltban készült tanulmány megállapításai között olvasható: minden negyedik nő válik szexuális erőszak áldozatává élete során. Az elszenvedett traumát az érintettek fele egész életében képtelen feldolgozni. Az esetek igen nagy százalékában az áldozatok – szégyenérzetük miatt – feljelentést sem tesznek, így ezek az események a hatóságok tudomására sem jutnak.
Hazánkban 2005 óta van lehetősége úgynevezett krízisközpontba menekülnie az erőszakos családtag elől a bajbajutottnak. Itt 2-8 hét alatt igyekeznek felkészíteni a veszélyeztetett személyt élete újabb szakaszára. Ezután a családok átmeneti otthonába kerülhetnek a kiszolgálta- tottak, ám ezt mindössze 43 százalékuk veszi i- |
génybe. A menekülők közel negyede visszatér a bántalmazóhoz, aminek több oka van: a gyermek érzelmi kötődése az apához, lelki labilitás, az elhagyott társ zsarolása, félelem az újtól, a bizonytalantól, a megélhetés és lakhatás elvesztésétől.
Végül ugyancsak nemzetközi összevetés: míg Európában az ismerté vált hasonló esetek és a látencia aránya 1:10, addig Magyarországon ezt a szakemberek 1:25 arányúnak ítélik. Mindez azonban becsléseken alapul, de egyetlen pofon is sok, bármelyik fél részéről csattan is el a családban.