Három országban azonos időben vették őrizetbe az Anonymous nemzetközi hackercsoport LulzSec csoportjának vezetőit március 6.-án keddre virradóan a hatóságok. A laza kapcsolatban álló szervezetről korábban szinte csak külföldi beszámolókból lehetett hallani idehaza, mígnem először a fiatal kereszténydemokraták honlapját támadták meg, majd az |
Alkotmánybíróság webfelületén helyeztek el valótlan tartalmú dokumentu- mokat, végül a március 7.-ei kétórás Facebook kimaradás is az ő akciójuk- nak tudható be.
Az Anonymous hackercsoport az elmúlt évben került a nemzetközi nyilvánosság fókuszába. A laza szervezeti kötődésű, ám a világ számos pontján fellelhető csoportnak sikerült olyan kiemelt biztonsággal védett területekre betörni, mint az Amerikai Igazságügyi Minisztérium, a Szövetségi Nyomozó Iroda /FBI/, a Központi Hírszerző Ügynökség /CIA/ vagy éppen az amerikai szenátus szigorúan védett adat és információbázisa. Az ismeretlen hackerek azonban nem pusztán kormányzati szervezetekhez „látogattak el” az elmúlt hónapokban. Támadást intéztek az Apple szerverei ellen, decemberben ők bénították meg a MasterCard, a Visa és a PayPal portálait is. Feltörték a Nemzetközi Valutaalap számítógépes rendszerét, összekuszálták a Lockheed Martin, a Citidroup bankcsoport adatállományát és a Google keresőprogramot is meghackelték. Felkeresték a Sony elektronikai nagyvállalatot és a Fox.com oldalaiba is betekintettek. De nem pusztán a tengeren túlra koncentrálják tevékenységüket. Lehallgatták a brit Scotland Yard telefonos konferenciáját, amit az FBI-al folytatott, majd ezt megosztották a YouTube portálján. Megbénították a spanyol rendőrség internetes kommunikációját, s míg tavaly augusztusban a világ legbiztonságosabb rendszere ellen intézett támadásukat sikerült visszavernie a Vatikánnak, nem sokkal később ezt az akadályt is sikeresen vette a csoport. Mindezek után talán nem is meglepő, hogy a bűnüldöző szervek nemzeti összefogással igyekeznek ellehetetleníteni az Anonymus sejtjeit.
Az Interpol tavaly négy ország 15 városára kiterjedő nemzetközi akcióban fogta el az online aktivista csoport 25 feltételezett tagját. A házkutatásokon 250 számítógépet és mobiltelefont, hitelkártyákat és készpénzt foglaltak. Robert Mueller, az FBI igazgatója arra figyelmeztetett, hogy a kibertámadások rövidesen az egyik legnagyobb fenyegetést jelentik Amerika biztonságára. A Szövetségi Nyomozó Iroda első embere ezt komolyabb kihívásnak tartja, mint a terrorizmust. Együttműködésre és összefogásra szólítja fel a magánszektort a kormánnyal a kiberbiztonság területén.
Az FBI tavaly júniusban leplezte le Hector Xavier Monsegurt, az Anonymous szervezet LulzSec csoportjának „Sabu” álnevű vezetőjét. A március 6.-án hajnalban végrehajtott eredményes rajtaütés Monsegur együttműködésének volt köszönhető. A Fox News amerikai tévéállomás értesülése szerint az elfogott személyek: Ryan Ackroyd „Kayla”, Jake Davis „Topiary” Londonból, Darren |
Martyn „pwnsauce” és Donncha O’Cearrbhail „palladium” Írországból valamint Jeremy Hammond „Anarchaos” Chicagóból.
A hatóságok szerint Hammond állhat a Stratfor amerikai biztonságpolitikai elemzőintézet elektronikus levelezésének, valamint a hitelkártya-számoknak és egyéb titkos adatoknak a megszerzése mögött. A WikiLeaks február elején megkezdte a Stratfor több mint ötmillió e-mailjének publikálását, nem kis politikai feszültséget gerjesztve ezzel.
Aykroyd – aki Monsegur helyettese volt –, az amerikai szenátus számítógépes rendszerének sebezhetőségét derítette ki.
A LulzSec hackercsoport a hatóságok szerint több milliárd dollárnyi kárt okozott a kormányoknak, nemzetközi bankoknak és nagyvállalatoknak. Éppen ezért a keddi akciótól azt remélik, hogy a csoport vezetőit sikerült elfogniuk, így ezzel az egyik sejtet sikerült akcióképtelenné tenniük.