Közel tízmillió forintos bírságot szabott ki a hatóság a tavaszi kiemelt élelmiszerlánc-ellenőrzéseken, ugyanakkor pár napja, a hűtési lánc szabályainak megsértése miatt egy szarvasi cég raktárában megsemmisí- tett 1,7 tonna húst és egyéb gyorsfagyasz- tott terméket, közöttük korábban elő-, majd
|
visszahűtött árukat. Mindebből 0,5 tonna volt a raktárban, 1,2 tonna pedig kamionokban az udvaron. A Gazdasági Versenyhivatal eközben magyar termékekre vonatkozó reklámokat és jelzéseket ellenőrzött.
Az ünnepek közeledtével intenzív ellenőrzési kampányba kezdtek az élelmiszer-biztonságért felelős hatóságok. Aki keres, az talál – tartja a mondás, s úgy tűnik, még mindig akadnak, akik számára a profit előbbre való, mint az előírások betar- tása vagy éppen embertársai egészsége. A közelmúlt jelentéseiből kiderül: első- sorban higiéniai hiányosságok, minőségi, fogyaszthatósági és jelölési hibák miatt intézkedtek az ellenőrök. A bírság mellett a közel húszezer hazai és külföldi tétel vizsgálatának eredményeképpen 20,5 tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból. A tavaszi élelmiszerlánc-ellenőrzés idén április 9-éig, húsvét hétfőig tart.
Ennek során a hatóság beosztottjai ellenőrzik a friss húst, a pácolt-, füstölt-, nyers- vagy főtt húskészítményeket (különösen a sonkát), a tojást, az édesipari termékeket, a borokat, valamint a szezonális zöldség-gyümölcsöt. Vizsgálják a felsorolt termékeket forgalmazó, csomagoló, értékesítő, valamint a takarmány-előállítással és forgalmazással, az élőállat szállítással és az élelmiszer-hulladékok kezelésével foglalkozó vállalkozásokat. Országosan összesen 2.832 ellenőrzést végeztek a szakemberek. Ebből élelmiszer-előállító helyen 396, az élelmiszer-forgalmazásban 1.826 ellenőrzés történt – derül ki a közleményből. Takarmányt 91 esetben, 519 alkalommal pedig állatszállítmányt vizsgáltak. A feltárt szabály- talanságok miatt 74-szer figyelmeztettek, 136 esetben bírságot szabtak. Az összesítésbe még nem kerülhetett bele a legutóbb szarvasi eset, ahol a szakhatóság a hűtési lánc szabályainak megsértése miatt a cég raktárában megsemmisített 1,7 tonna hús és egyéb gyorsfagyasztott terméket, közöttük korábban elő-, majd visszahűtött húsokat. Az áruból 0,5 tonna volt a raktárban, 1,2 tonna pedig kamionokban az udvaron. A szarvasi cég helyi üzletében további 30 kilogramm húst semmisítettek meg, miután a tételes ellenőrzés során kiderült, a raktározott áruk egy részén nem volt magyar nyelvű felirat, és hiányzott a gyártó cég EU által előírt „ovális körben feltüntetett” gyártási engedély száma.
Figyelemmel kíséri a vállalkozások tájékoz- tatási gyakorlatát a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és eljárást indít, ha felmerül a jogsértés valószínűsége. A GVH ezt annak kapcsán kö- zölte, hogy tapasztalatai szerint az ünnepek közeledtével az üzletláncok forgalmuk növe- lése érdekében gyakrabban alkalmaznak a termékek magyar eredetét hangsúlyozó rek- lámszövegeket, illetve jelzéseket. A verseny- hivataltól származó információ szerint ilyen ü- gyekben bejelentett panaszok alapján 2010- |
ben egy, 2011-ben három, míg 2012-ben egy esetben indítottak eljárást. Három ügyben már született döntés. Mint megtudtuk: magyar termék fogalmát nem határozza meg jogszabály, így a hivatal a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvény alapján járhat el.
A három lezárt ügyből kettőben megállapították a jogsértést, és bírságot is kiszabtak. A harmadik eljárásnál a cég kötelezettséget vállalt, hogy a „magyar termék” megjelölést kizárólag olyan esetben alkalmazza, amikor az áru származási helye igazoltan Magyarország, továbbá élelmiszerek esetén a jellemző alap- anyagok magyarok. A hivatal a kötelezettségvállalások teljesítését utóvizsgálat keretében ellenőrzi.