![]() |
A fekete sereg néven ismertté vált banda egyik ártatlanul bebörtönzött áldozatát mentette fel perújítási eljárásban kedden jogerősen a Fővárosi Ítélőtábla. Szántai Károly és ügyvédje, Jován László egymil-liárdos kártérítési pert helyezett kilátásba a |
magyar állammal szemben az ártatlanul fegyházban töltött hét év miatt.
Az ügyben indult eljárások adatai szerint a fővárosban szállót üzemeltető, most 60 év körüli férfira 2000 végén szabadította rá a bűnbandát egy helyi rendőr, akit Szántai hívott ki egy atrocitáshoz. Miután a férfi nem akart fizetni védelmi pénzt a fekete seregnek, sorozatosan követtek el az ő, a családja és a vendégei sérelmére bűncselekményeket. Néhány hónap múlva a konfliktussorozat azzal zárult, hogy Szántai az őt – más eljárásban született jogerős ítéletek szerint – zsaroló, kirabló, éjjel otthona előtt fenyegető bandatagok közül kettőt önvédelmi fegyverével lelőtt, az egyik „sértett” meghalt, a másik életveszélyesen megsebesült.
Ezután Szántait ítélték el több emberen elkövetett emberölés kísérlete miatt jogerősen 13 év fegyházra a bíróságok, amelyek akkor kizárták a jogos védelmi helyzetet, és a vádlott cselekményét „megtorló” jellegűnek ítélték. A férfi a 13 évből hetet töltött le – állítása szerint embertelen körülmények között, egykori támadóinak társaságában –, amikor végre Jován László indítványára a tábla utat engedett a perújítási eljárásnak. Ebben korábban első fokon a Fővárosi Bíróság, kedden pedig jogerősen, a tábla is felmentette Szántait a vádak alól, részben a jogos védelmi helyzet fennállására tekintettel.
A férfi támadóit időközben elítélték a bíróságok súlyos bűncselekmények miatt. A perújítási eljárásban egyedül az első fokon vádképviselet ellátó Fővárosi Főügyészség kötötte magát az eredeti elmarasztaló ítélethez, és továbbra is a 13 éves fegyházbüntetés hatályában fenntartását szorgalmazta. Ezt azonban a tábla előtt a másodfokú eljárásban a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség már nem tartotta fenn.
A tábla szóbeli indoklásban megjegyezte: az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság „sajátsá- gosan értelmezte a perújítás kereteit”, és azon túllépő, teljes bizonyítást folytatott le. A relatív eljárási szabálysértések miatt másodfokon vizsgálni kellett egy esetleges hatályon kívül helyezés lehetőségét és következményeit, ám miután a fellebbviteli főügyészség tudomásul | ![]() |
vette a felmentést, semmi értelme nem lett volna az eljárás megismétlésének. A határozathirdetés után Szántai és ügyvédje egymilliárd forintos kártérítési per megindítását helyezte kilátásba a magyar állam ellen az elmúlt 12 év szenvedései miatt.
Jován László elmondta: hasonló ügy tudomása szerint még nem volt Magyarországon, bíróság még nem mondta ki jogerősen, hogy valaki hét évet töltött ártatlanul elítélve a börtönben. A kártérítés mértéke kapcsán hozzáfűzte: be kell bizonyítani, hogy az emberi szabadságnak ára van.
![]() |
A határozathirdetés előtt az utolsó szó jogán Szántai annyit mondott: szeretné, ha 12 év után végre lezárulna a történet, és a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség, illetve a védő egybehangzó indítványához csatlakozva kérte a táblát, hogy jogos védelem címén mentsék fel. Korábban perbeszédében az ügyész Szántai támadóiról elmondta: ez a fekete seregként el- |
híresült bűnbanda nem ismert kegyelmet, Szántait is „hónapokon át egyre fokozódó erővel zsarolták”, közvetlenül a fegyverhasználat előtt kirabolták, otthonáig üldözték. Az erős testalkatú, hatalmas termetű támadók fegyver nélkül is olyan erőfölényben voltak Szántaival szemben, hogy részéről a fegyverhasználat sem tekinthető eltúlzottnak.
Korábban a tárgyaláson Szántai Attila sírva beszélt mindazokról a megpróbáltatásokról, amelyeket neki és családjának ki kellett állnia az évek során. Elmondta, hogy a börtönben összezárták támadóival, akik többször ájulásig verték. De az is megesett, hogy fogvatartói vonszolták el, hogy edzés gyanánt bántalmazzák.
Március 13-án a Debreceni Ítélőtábla másodfokú, jogerős ítéletet hirdetett a fekete sereg ügyében, a banda a bűnüldöző hatóságok szerint prostitúcióval, védelmi pénzek szedésével, tartozásbehajtással foglalkozott, erőszakos harcot folytatott a mindezekből származó illegális jövedelmekért, és a fegyveres leszámolástól sem riadt vissza. A fekete sereg házi őrizetből évekkel ezelőtt ismeretlen helyre szökött vezetőjét, Magyar Róbertet tényleges életfogytig tartó fegyházbüntetés fenyegeti, több társának büntetését pedig súlyosította a tábla, volt, aki 18 évet kapott – számol be a bírósági ítéletről a távirati iroda tudósítója.
A felmentést követően a jogtalan fogvatartásért kártérítési igénnyel léphet fel az „elítélt”. Ennek meghatározásakor a következő tényezők vehetők figyelembe: a szabadságvesztés, illetve szabadságszűkítés időtartama, az áldozat által elszenvedett anyagi és morális károk, valamint ezek kihatása a családjára. A kártérítés mennyiségét egyéb körülmények is befolyásolhatják. Úgymint: az áldozat felgyűlt tartozásai, az abbahagyott munkából fakadó jövedelemcsökkenés.
Szántai Károly tizenkét év gyötrelméből, több mint hét évet töltött börtönben, így nem csoda, ha védője a kártérítési összegként szokatlanul magas árat jelölt meg. Az sem kizárt, hogy a felek peren kívüli egyezséget kötnek. Amennyiben ez nem sikerül, úgy polgári peres eljárásban érvényesítheti igényét a károsult. Arra a hazai joggyakorlatban még nem volt példa, hogy bárki részére is egymilliárd forintot megítéljenek. Lehet, hogy e téren is precedens értékű döntés születik.