![]() |
A trükkös tolvajok ötleteinek se szeri, se száma, ám eddig kéményseprőként ritkán próbáltak meg bejutni idős emberek lakásába, most ez is megtörtént. A főváros több kerületében megjelentek álkéményseprők, megtévesztve a tulajdonosokat az egész házat bejárták. Volt ahol a háziak nyugdíj- és társadalombiztosítási számát szerezték meg, akadt olyan hely is, ahonnan a lakók ékszereit, készpénzét vitték magukkal. |
Kéményseprővel találkozni szerencsét jelent és valljuk meg őszintén, ha fekete ruhás, kissé kormosnak tűnő emberrel találkozunk, önkéntelenül is a gombunkhoz nyúlunk, megfogjuk egy pillanatra, vagy ha ez nem lehetséges, ujjainkat keresztezzük. Az elmúlt hetekben a főváros több kerületében felbukkantak olyan személyek, akik megjelenéséhez inkább a szerencsétlenség párosult. Érett férfiak, magukat kéményseprőnek kiadva jutottak be idős emberek otthonába. Párban érkeztek, így az egyedül lakó személy figyelmét rögvest megosztották. Míg egyikük a kéményjárathoz kísértette magát, a társa már fel is térképezte a lakást.
A régebben épített családi házak valamennyi helyiségében található kéménykémlelő nyílás, így mindenhová bebocsátást nyertek az illetéktelenek. Dolguk végeztével, kérték a házinénit, a nyugdíjas szelvényét mutassa meg és társadalombiztosítási számát adja meg, mert ezek kellenek az azonosításhoz. Minderre a bűnözőknek azért volt szükségük, hogy egyrészt megismerjék a felkeresett egyén jövedelmi viszonyait, ugyanakkor kifürkésszék, hol tartja a fontos iratait, így feltehetően a készpénzét is. Ezt követően kézmosás ürügyén a fürdőszobába kísértette magát az egyik álkéményseprő, míg társa az őrizetlenül hagyott pénztárcából valamint a felderített „dugihelyről” helyről ellopta az ott található értékeket, ékszereket. A mit sem sejtő jóhiszemű áldozat, csak a távozásukat követően, több órával később szembesült a történtekkel.
![]() |
Napjainkban legeredményesebb megelőzési módszere – sajnos – a bizalmatlanság. Családi házas övezetben, már az udvarra se engedjen be senkit ellenőrzés nélkül a tulajdonos. Rengeteg trükkel próbálkoznak a bűnözők. Vannak, akik pusztán vizet, mások csecsemőjüknek tejet kérnek, de akadnak olyanok is, akik önkormányzati dolgozónak vagy éppen hatósági személynek adva ki magukat próbálnak bejutni a házba, lakásba.
Egyedül élők különösen ügyeljenek rá, kit engednek be otthonukba. Magukat hivatalos színben feltüntetőktől kérjenek igazolványt, s ha módjukban áll, telefonon ellenőrizzék is, valós megkeresésről van-e szó. Amennyiben hozzátartozóját tudja értesíteni a lakó, úgy kérje meg az eljáró idegent, térjen vissza egy másik időpontban. Ekkora hívja el családtagját, rokonát, ismerősét a magányos fél és úgy engedje be az ügyintézőt.
A Fővárosi Kéményseprőipari /FŐKÉTÜSZ/ Kft. munkatársai fényképes igazolvánnyal rendelkeznek, amit a közszolgálati tevékenység megkezdésekor – kérésre – felmutatnak. Munkájukért készpénzt nem kérnek, a szolgáltatási díjat csekk befizetéssel vagy átutalással lehet rendezni, ugyanakkor javítási munkákat sem végeznek. Az ellenőrzés várható időpontjáról félévvel korábban tájékoztatják az érintetteket, majd a konkrét megjelenést megelőzően 8 nappal megismétlik ezt. Ahol zárt ajtót találnak, ott a postaládában értesítést hagynak a következő kontroll időpontjáról.
![]() |
A szilárd és olajtüzelésű lakásokban félévente, míg a gáztüzelésűek esetében évente kötelező a kémények ellenőrzése, míg négyévente a műszaki felülvizsgálat. E szolgáltatásoknak Fővárosi Közgyűlési Határozat szabályozza a költségeit. 2012-ben a szilárd, olaj illetve gázfűtéses kémények bevizsgálásnak a díja egységesen 1.947.-, míg a |
tartalék kéményeké, füstcsatornáké 1.255.- forint. Az úgynevezett gyűjtőkémények esetében ez az összeg 4.342.-, a tartalék kémények, füstcsöveknél 2.846.- forint. Mindezen adatok megtalálhatók a www.kemenysepro.hu oldalon.
A FŐKÉTÜSZ Kft. Budapesten területi irodákat üzemeltet, ahol készséggel állnak az érdeklődők rendelkezésére. Amennyiben bárkihez – nem az előre jelzett időpontban – kéményseprő látogat, vagy csak gyanúsnak ítéli meg a tulajdonos az érkező személyét, úgy a társaság központi számát tárcsázva /06-1-312-6626/ megtudható, azon a napon a cég munkatársa kereste-e föl az adott címet. Mindezzel megelőzhető az áldozattá válás.